LO Zawichost

Idź do spisu treści

Menu główne

2014-15

archiwum

 INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO
2014 - 2015


    Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 odbyła się 01.09.2014 o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście .
Tradycyjnie razem spotkali się uczniowie wszystkich szkół: Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz MiG Zawichost - Tomasz Siwek, Dyrektor ZEO -Józef Paćkowski, dr Jan Lachowski – wykładowca Politechniki Świętokrzyskiej.

W  nowym roku powitały wszystkich Panie Dyrektor Anna Strugalska i Anna Żak.
Szczególnie serdecznie Pani Dyrektor powitała uczniów klasy I LO, którzy stanęli na starcie nowej szkoły przygotowującej ich nie tylko do dobrze zdanej matury ale i nowego dorosłego życia. Wszystkim uczniom oraz nauczycielom życzyła sukcesów w nowym roku szkolnym.
Zaproszeni goście życzyli nauczycielom sukcesów zawodowych, natomiast uczniom uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce.
W trakcie uroczystości Pani Monika Majewska Bartos, nauczyciel Edukacji dla bezpieczeństwa złożyła uroczyste ślubowanie, po którym Pan Burmistrz wręczył jej akt nadania stopnia awansu na nauczyciela mianowanego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

Radość z otwarcia wielofunkcyjnego boiska.

Piknik rodzinny połączony z uroczystym otwarciem nowego boiska na trwałe zapisze się w historii naszej szkoły. Stare asfaltowe zastąpił nowoczesny wielofunkcyjny obiekt sportowy.
Kilka lat oczekiwań … i wreszcie 25 września 2014r. mogliśmy wziąć udział w pierwszych konkurencjach sportowych. Na ten dzień uczniowie i nauczyciele SP i ZSO czekali od dawna. Nawet pogoda nam sprzyjała, było ciepło i słonecznie, co dodatkowo wpłynęło na serdeczną atmosferę i witalność sportowców.
Uroczystość poprowadziła Monika Majewska Bartos – nauczycielka SP i ZSO.
Boiskiem przemaszerował niezwykle barwny korowód uczniów przypominający przemarsz olimpijski. W górze powiewały kolorowe transparenty, które zwiastowały zbliżającą się zabawę. Gdy wszyscy zajęli wyznaczone miejsca, prowadząca przedstawiła zaproszonych gości: Burmistrza Tomasza Siwka, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Stanisława Piskorka, Sekretarza UMiG Grzegorza Połeć, Przewodniczącego Rady Miejskiej Radosława Krakowiaka,  Dyrektora ZEO Józefa Paćkowskiego, Skarbnika UMiG Barbarę Wójcik, Proboszcza ks. Mariusza Telegę, Prezesa Stowarzyszenia „Człowiek człowiekowi” Katarzynę Kondziołka, Panią Jolantę Figiel, przedstawicieli:  wykonawcy boiska Jakuba Śliwińskiego, lokalnych mediów: Echa Dnia, Tygodnika Nadwiślańskiego, Radia Leliwa oraz przybyłych rodziców, nauczycieli, pracowników szkół.
Zaprezentowali się także uczniowie SP, Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcącego.
Wysoko unoszono transparenty, głośno skandowano okrzyki zagrzewające do rywalizacji:
Okolicznościowe przemówienia rozpoczęły Panie Dyrektor: Anna Żak i Anna Strugalska.
Po nich zabrał głos Burmistrz Tomasz Siwek.  Następnie wystąpili: w imieniu Urzędu Marszałkowskiego p. Stanisław Piskorek, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Radosław Krakowiak oraz p. Katarzyna Kondziołka.
Szkołom podarowano sprzęt sportowy w postaci piłek. W imieniu organizatorów podziękowano tym wszystkim, którzy okazali pomoc i życzliwość oraz wsparli finansowo inwestycję. Gości obdarowano pamiątkowymi witrażami przedstawiającymi zawichojski wodowskaz. Upominki wykonali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piotrowicach.
Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie boiska.
     Wstępem do sportowej rywalizacji stał się występ cheerleaderek z układem taneczno- gimnastycznym.
Radością z otwarcia boiska podzielili się uczniowie ZSO Erwin Chojnacki i Jakub Dutkiewicz, udzielając wywiadu dziennikarce Echa Dnia.
Jak należy rywalizować, pokazali zaproszeni goście. Bule to bardzo interesująca i rzadko spotykana gra. Z jej zasadami zapoznał wszystkich nauczyciel wychowania fizycznego Jacek Stępień. Konkurencja wzbudziła wiele emocji i wywołała powszechny aplauz.
Licealiści rywalizowali w następujących konkurencjach: koszykówka, rzuty do kosza, żonglerka piłka nożna.
W czasie przerw między rozgrywkami każdy mógł delektować się regionalnymi potrawami przygotowanymi na Piknik rodzinny. Na stołach królowały misternie wykonane pierogi okraszone skwarkami, bigos, sałatki, wiejska wędlina, swojski chleb i smalec, przekąski i pyszne ciasta.
Każdy znalazł dla siebie coś pysznego. Nie zawiedli rodzice, którzy przygotowali ten festiwal smaków, chętnie służyli wszelką pomocą, uczestniczyli w konkurencjach, nagradzali oklaskami wszystkich sportowców.
Zwieńczeniem rozgrywek sportowych są wygrane. Nasi uczniowie poczuli się jak prawdziwi sportowcy, otrzymując pamiątkowe medale z herbem naszego miasta.                             
Tego typu imprezy z pewnością pozytywnie wpływają na wzmocnienie więzi rodzinnych, integrują rodziców ze szkołą, do której uczęszczają ich dzieci. To doskonała okazja do aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu i promowania pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym.

   
Cieszymy się z nowego boiska i mamy nadzieję, że nie tylko uatrakcyjni ono lekcje wychowania fizycznego, ale także podniesie wychowawczą rolę sportu w codziennym życiu uczniów i mieszkańców Zawichostu. Być może będzie też zachętą do pracy nad osiąganiem kolejnych sukcesów sportowych przez naszych uczniów. Może wśród nich rosną talenty na miarę przyszłych reprezentantów Polski !!!
Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy włożyli wysiłek i serce w powstanie tego obiektu. Serdecznie dziękujemy tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do radośnie spędzanego czasu.  

Ewa Bochniak, Joanna Chmielewska


 
 

„Otrząśnij się, uśmiechnij się, jesteś w naszym liceum”    Dziewiąty października 2014 roku okazał się niezwykły dla uczniów klasy pierwszej liceum.
Niezwykły, bo wreszcie zostali przyjęci do naszej społeczności uczniowskiej. Uroczystość pasowania na ucznia rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Żak witając zebranych gości,
którymi byli: dyrektor ZEO pan Józef Paćkowski oraz dr Jan Lachowski - wykładowca Poltechniki Świętokrzyskiej oraz nauczycieli i uczniów.
Uczennica klasy pierwszej liceum – Aleksandra Stępień odczytała akt ślubowania, po którym uczniowie złożyli przysięgę.
Dyrektor szkoły oraz wychowawczyni klasy pierwszej – Pani Aneta Wąsik wręczyły pierwszoklasistom upominki na dobry początek nauki.
    Po oficjalnej części nadszedł czas na program przedstawiony przez uczniów klasy drugiej liceum.
Wprawdzie wiele razy wystawiano już „Dziady” cz. II. Wielu reżyserów starało się je na nowo odczytać. Jednak uczniowie klasy drugiej wystąpili z własną interpretacją tekstu. To był przełomowy moment otrzęsin organizowany w naszej szkole.
Parę słów o obsadzie. Główne role odegrali:
Kinga Jurak, Katarzyna Dudkowska, Bartłomiej Mazur, Dawid Leptuch oraz Piotr Paszkowski.
Znakomicie wykreowali rolę Guślarzy i Starca. Pełny popis swoich umiejętności dali podczas świetnie zrealizowanej sceny przywoływania – wywoływania pierwszoklasistów.
Tego dnia wszyscy uczestniczyli w osobliwym spektaklu skłaniającym do refleksji a jednocześnie dającym wiele radości. Być może nie każdy z nas ma predyspozycje, aby występować. Pewni jednak jesteśmy, że należy przełamywać tremę, pokonywać nieśmiałość bo warto od czasu do czasu stać się „prawdziwym” aktorem.
    Miłym akcentem kończącym uroczystość był słodki upominek przygotowany przez uczniów klasy drugiej liceum.  


11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości

7 listopada 2014 roku odbył się uroczysty apel z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel został przygotowany przez uczniów naszego Liceum
i Gimnazjum  pod kierunkiem pani Doroty Gozdek i pani Anny Stępień.
Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918.
Aktorów w
spomagał  chór pod kierunkiem pani Moniki Majewskiej- Bartos .
Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Aktorzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami, a pani dyrektor Anna Żak podziękowała uczniom za wspaniały występ.
Uroczystość uświetnił swoją obecnością Burmistrz MiG Zawichost pan Tomasz Siwek.ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

   W czwartek 27 listopada bawiliśmy się  na andrzejkowej dyskotece. Dobrej zabawy i uśmiechu nie brakowało. Uczniowie liceum i gimnazjum zaangażowali się w przygotowania do popołudniowej zabawy. Nie zabrakło balonów, lampek oraz serpentyny. Wszyscy  chętnie bawili się przy muzyce przygotowanej przez uczniów liceum. Podczas zabawy odbyło się głosowanie na królową i króla balu. O godzinie 18 zostały ogłoszone wyniki głosowania królową została Natalia Modliborek , królem Erwin Chojnacki

SU

MIKOŁAJKOWYCH PREZENTÓW CZAS...

    Mikołajkowy dzień w naszej szkole przyniósł nam wiele radości, zabawy i upominków.
W tym roku Mikołaj przyszedł do nas dzień wcześniej ( 5 grudnia ) i był bardzo hojny. W asyście swoich pomocników: reniferów i śnieżynek przyniósł dla wszystkich uczniów wiele wspaniałych prezentów. Nie zapomniał również o naszych nauczycielach. Panie dyrektor zostały obdarowane słodkimi rózgami.
    
Św. Mikołaja najbardziej wyczekiwały dzieci z przedszkola. Maluchy bardzo cieszyły się, gdy ten długo oczekiwany moment w końcu nadszedł. Bardzo serdecznie przywitały Mikołaja śpiewając dla niego piosenki i recytując wierszyki.
    
Uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum również miło ugościły św. Mikołaja i jego orszak. Nie obyło się bez piosenek i wierszyków recytowanych przez uczniów. Wszystkie dzieci dziękowały Mikołajowi za otrzymane upominki i obiecały że będą grzeczne przez cały rok.
    
Dzień mikołajkowy w naszej szkole upłynął nam bardzo wesoło i przyjemnie. Radości było wiele. Każdy był zadowolony ze swojego prezentu. Szkoda że następne mikołajki dopiero za rok.

SUJASEŁKA W NASZEJ SZKOLE

STUDNIÓWKA 2015

    7 lutego 2015 roku o godzinie 18:00 w Domu Weselnym w Annopolu maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego  w Zawichoście wzięli udział w swoim pierwszym Balu na sto dni przed maturą.
wieczoru byli uczniowie Anna Cienkiera i Michał Barszcz, którzy powitali wszystkich gości a następnie skierowali podziękowania w kierunku Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego a w szczególności w stronę ukochanej wychowawczyni Pani Anety Gajewskiej.
    Swoją obecnością zaszczycili nas : Pan Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost Andrzej Wzorek, Pani Dyrektor Anna Żak, Grono Pedagogiczne, Rodzice oraz przybyli Goście.
Wszystkie skierowane do nas słowa były pełne ciepła i wzruszenia. W swoim przemówieniu Pani Dyrektor Anna Żak niejednokrotnie odwoływała się do miłych wspomnień z życia naszej klasy. Wiele serdeczności skierowała do wychowawcy maturzystów.
Pan Burmistrz Andrzej Wzorek życzył nam powodzenia na maturze, a wszystkim uczestnikom balu udanej zabawy do białego rana.
Podziękowania dla Pani Dyrektor, Wychowawcy klasy, Grona Pedagogicznego i sponsorów, którymi byli: Ewa i Przemysław Mazurkiewicz, Eugenia i Andrzej Mądry, Marta i Andrzej Wzorek, Bożena i Piotr Dziubińscy, w imieniu Rady Rodziców złożyli Pani Renata Cienkiera i Pan Piotr Śliwiński.
    Bal rozpoczęliśmy odtańczeniem Poloneza w pięknie przystrojonej  na tę okazję sali. Tradycją naszej szkoły jest drugi taniec
walc. W tym roku był to walc angielski do dźwięków muzyki z filmu „Titanic”.
Do występów przygotowała nas Pani Małgorzata Czajkowska -Stępień, której jesteśmy szczególnie wdzięczni.
Przed godziną 00:00  przygotowaliśmy niespodziankę dla wszystkich uczestników. W kolorowych przebraniach zatańczyliśmy „Belgijkę”, która wywołała zachwyt wśród oglądających i rozbudziła we wszystkich zapał do wspólnej zabawy.
Wszyscy świetnie się bawili do białego rana przy dźwiękach muzyki zespołu Memfis.

uczniowie III LO


ZAWICHOST DLA KASANDRY


    Wiosna i młodość zawsze kojarzyły nam się z beztroską, radością i nadzieją. Tegoroczna wiosna dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście stała się także szansą na udowodnienie sobie, że potrafimy swój młodzieńczy entuzjazm wykorzystać pomagając chorej koleżance.
Przecież „Jeśli potrafimy pomóc, to znaczy że jesteśmy coś warci”.
To hasło stało się myślą przewodnią akcji charytatywnej zorganizowanej dla chorej na zespół Devica Kasandry Michałowskiej uczennicy klasy II Gimnazjum w Dwikozach.

Jej choroba bardzo poruszyła młodzież i dorosłych oraz zmobilizowała do działania.
To przecież może przydarzyć się każdemu z nas, dotknęło to nasza rówieśniczkę – to najczęściej słyszana wypowiedź.

    Przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy szansę wykazać się swoimi umiejętnościami

w organizowaniu akcji charytatywnej dla chorej na zespół Devica Kasandry Michałowskiej, uczennicy klasy drugiej Gimnazjum w Dwikozach.
Rozpoczęliśmy od zbiórki pieniędzy do puszek w miejscowości Zawichost, Linów, Czyżów Szlachecki i Plebański. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się : Patrycja Skorek, Agata Góras, Wiktoria Chmielewska, Anna Kryształowska, Paweł Justyński, Mikołaj Gibalski oraz Martyna Rzepczyńska.
Oprócz tego odbyły się zbiórki pieniężne w poszczególnych klasach.
Dziękujemy Wam, że otworzyliście swoje serca.
Wsparciem dla Waszej zbiórki byli nauczyciele ze szkoły w Zawichoście i Czyżowie Szlacheckim.
    Kolejnym etapem naszej akcji charytatywnej był „Pierwszy Dzień Wiosny z Kasandrą”, na który przygotowaliśmy stroiki oraz ozdoby i wypieki świąteczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się aukcja podczas której licytowaliśmy zgromadzone przedmioty.
Warto też wspomnieć, że udało nam się stworzyć bogaty program artystyczny, który przygotowali nie tylko uczniowie z naszej szkoły, ale też dołączyli do nas uczniowie szkół z Ożarowa, Dwikóz, Sandomierza oraz Chorągiew Rycerstwa Sandomierskiego. Wszyscy wystąpili charytatywnie, chętnie przyłączając się do wspólnego grania

i śpiewania.
Impreza nie odbyłaby się gdyby nie zaangażowanie naszych uczniów. Szczególnie : Anny Cienkiery,  Katarzny Śliwińskiej, Klaudii Kępy, Wiktorii Chmielewskiej, Agaty Góras, Anny Kryształowskiej oraz Marcela Rosińskiego.  
Chyba naprawdę jesteśmy coś warci, skoro potrafimy pomóc.
Do akcji dołączyli również uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Czyżowie Szlacheckim organizując wielkanocny kiermasz.
                                                                                

Wspólnymi siłami zebraliśmy sumę 9816 zł.


Brawo! Udało nam się zrobić coś pięknego, co nie wymagało wiele poświęcenia,

a dla Kasandry i jej rodziców znaczy bardzo dużo.
30 marca 2015 w poniedziałek Pani Dyrektor z Zespołu Szkół Ogólnokształcącego

w Zawichoście wraz z Panią Anetą Wąsik i delegacją: Cienkierą Anną, Śliwińską Katarzyną, Góras Agatą przekazały pieniądze Dyrekcji Gimnazjum w Dwikozach.

SU
fot. Katarzyna Śliwińska

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
    23 marca – trochę z poślizgiem, ale na wesoło powitaliśmy Wiosnę. Ponieważ dzień to radosny pokazaliśmy kilka skeczy kabaretowych, piosenek i ruchów tanecznych, które wywoływały salwy śmiechu na widowni.
Imprezę poprowadziła przewodnicząca SU Kinga Jurak,
a w konkursie wzięli udział:
klasa I a Gimnazjum ze skeczem „Wizyta u psychologa”
klasa II a „Studniówka"
klasa II b Gimnazjum „Marlin Manson”
klasy III a i b Gimnazjum „Niebo”
klasa I LO zatańczyła Taniec Wiosny
a II LO przedstawiła skecz „Szkoła”.
Jury w składzie: p. dyr. Anna Żak, pedagog Alicja Hołody
i polonistka Ewa Bochniak oceniało występy.
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z klasy II b Gimnazjum
drugie miejsce klasa I LO
a trzecie ex aequo: klasa II LO i II a gimnazjum.
Radość i uśmiech trwał do końca lekcji i nawet wiosenni nauczyciele pełnili dyżury na przerwach tanecznym krokiem.


p.s. bardzo podobały się ………skarpetki ;)

MISTERIUM MĘKI  PAŃSKIEJ

PRZYWILEJ UCZESTNICTWA

    Na podniosły nastrój wieczerzy wigilijnej składa się codzienny trud 356 dni roku, na głębokie przeżycie radości Wielkanocy - ponad miesiąc podjętego wysiłku ascetycznego Wielkiego Postu. Na sukces 45. minutowego przedstawienia przynajmniej dwa tygodnie intensywnej pracy wielu ludzi dobrej woli.
FAKTY: 31 marca 2015 roku, w Wielki Wtorek, 22 uczniów z gimnazjum i liceum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście wystąpiło w Misterium Męki Pańskiej „Jezus i Barabasz”. Były dwa przedstawienia: w szkole o godz. 11.00 i w Domu Kultury o 17.00.

REFLEKSJE:
Wejść w misterium
Niebanalny scenariusz to połowa sukcesu. Dysponowaliśmy tekstem, w którym Misterium Męki Pańskiej zostało ujęte z perspektywy dwóch bohaterów: Jezusa i Barabasza oraz osób z nimi powiązanych, czyli matek a także zwolenników (wspólnoty Nazarejczyka oraz bandy znanego przeciwnika Rzymian). Nośne dialogi i rozmach scenicznych propozycji, sugerowanych jako pantomima, stanowiły o atrakcyjności tego misterium jako ciekawej propozycji dla młodzieży. Propozycji, która w swej istocie jest czymś więcej niż zabawą w teatr. Udział w misterium to przywilej dający możliwość wejścia w przeżycie głównych bohaterów dramatu.

tekst s. Alicja Rutkowska
zdj. Katarzyna Śliwińska

czytaj więcej


" Nie do wiary, jak szybko płynie czas. Wczoraj mali, dziś dorosły świat...."


24 kwietnia 2015 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego przez uczniów klasy III LO.
Od pani dyrektor Anny Żak, wychowawczyni Anety Gajewskiej oraz przybyłych gości: sekretarza Gminy Zawichost P. Józefa Paćkowskiego oraz przedstawiciela Politechniki Świętokrzyskiej  dr Jana Lachowskiego absolwenci usłyszeli wiele życzliwych i ciepłych słów oraz życzeń uzyskania jak najlepszych wyników na maturze i wytrwałości w dążeniu do spełniania marzeń.
Po rozdaniu świadectw ukończenia Liceum uczniowie  klasy II również pożegnali swoich starszych kolegów i koleżanki. Były wspomnienia wspólnych chwil, śpiew i taniec. Każdemu wręczyli  pamiątkowe dyplomy z ciętą charakterystyką każdego z nich.

4 maja.
Zakwitły kasztany i rozpoczęły się matury.
Dzisiaj pisaliście język polski.
Można powiedzieć „ pierwsze koty za płoty”.
Przed Wami jeszcze matematyka, język angielski i przedmioty dodatkowe.
Życzę powodzenia i trzymam za Was kciuki.
 dyrektor szkoły Anna Zak

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego